niedziela, 20 października 2013

Indywidualne wywiady pogłębione

19-20 października
Miejsce: Koszarawa

Ankietowani:
  • 2 kobiety (matka 3-ki dzieci i matka 2-ki dzieci)
  • 2 mężczyzn (ojciec 3-ki dzieci i ojciec 2-ki dzieci)
  • 5-ro dzieci w wieku: 4, 8, 9 lat
Ankietowani rodzice to osoby z wyższym wykształceniem, mieszkające w Katowicach i związane ze środowiskiem harcerskim. Dobrze wiedzą czym są gry terenowe - sami ich doświadczyli, a nawet uczestniczyli w ich organizowaniu. Mają podstawowe pojęcie na temat gier miejskich, ale raczej w nie nie grali. Nikt z badanej grupy nie wiedział przed badaniem czym jest questing.
Ankietowani są aktywnymi rodzicami, chętnie spędzają czas ze swoimi dziećmi - szczególnie w warunkach plenerowych, są zainteresowani formą rekreacji, która będzie dostosowana do potrzeb ich samych oraz dzieci. Nie przepadają za schematycznymi zabawami, lubią gdy ich dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność poprzez samodzielne rozwiązywanie pewnych problemów.

Ankietowane dzieci należą do Związku Harcerstwa Polskiego i doskonale wiedzą czym są gry terenowe, w których regularnie biorą udział podczas zbiórek. Podczas wywiadu okazało się, że mają szerszy zakres wiedzy na temat gier miejskich niż ich rodzice. Prawie wszystkie ankietowane dzieci grały w jakąś miejską grę i bardzo im się ona podobała. Dzieci nie wiedziały czym jest questing.
Ankietowane dzieci lubią być częścią większej grupy, są na etapie rozwoju, w którym spędzanie czasu z rodzicami jest dla nich naprawdę ważne, lubią różnorodne zajęcia oraz gdy stawia się przed nimi wyzwania. Zarówno starsze jak i młodsze dzieci zaznaczyły, iż zadania muszą być dostosowane do ich możliwości, "nie mogą być to zadania dla dorosłych" jak to określiły, z drugiej strony rozwiązywanie zadań poniżej ich kompetencji również sprawia im wielką przyjemność. 


Wnioski:
Środowiska harcerskie mogą być dobrą grupą docelową dla projektowanej usługi. Forma rekreacji jaką są gry terenowe czy miejskie idealnie odpowiada ich potrzebie spędzania czasu w otwartej przestrzeni, różnorodności i stawiania sobie nowych wyzwań. Poziom trudności zadań w grze powinien być dostosowany do możliwości najmłodszych użytkowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz